Program Committee

Confirmed Members


Annika Waern, Swedish Institute of Computer Science
Anton Nijholt, University of Twente, NL
Artemis Moroni, CTI Renato Archer, Brazil
Bill Kapralos, Uni Ontario, Canada
Brenda Harger, Carnegie Mellon University, USA
Carlos J. Costa, DCTI/ISCTE, Portugal
Chris Geiger, FH Düsseldorf
Christoph Klimmt, Hannover University of Music, Drama and Media, Germany
Christoph Lürig, FH Trier
Christoph Schlieder, University of Bamberg, Germany
Claudio Pinhanez, IBM Research, Brazil
Clay Spinuzzi, University of Texas at Austin, USA
Cristina Portales, IRTIC, Universitat de Valencia, Spain
David Obdrzalek, Charles University in Prague, CZ
Esteban W.G. Clua, University of Sao Paulo, Brazil
Fionnuala Conway, Trinity College Dublin, Ireland
Florian "Floyd" Mueller, Stanford University, USA
Frank P. Schulte, University Duisburg-Essen
Haruhiro Katayose, Kwansei Gakuin University, Japan
Henry Duh Been Lim, National University of Singapore, Singapore
Hitoshi Matsubara, Future University Hakodate, Japan
Holger Reckter, FH Mainz
Hyun Seung Yang, KAIST, Korea
Jaap van den Herik, Tilburg University, NL
Javier Jaen Martinez, Universitat Politecnica de Valencia, Spain
Jörg Müller-Lietzkow, Uni Paderborn
Jörg Niesenhaus, University of Duisburg-Essen, Germany
Joseph LaViola, Brown University
Junia Anacleto, Federal University of São Carlos, Brazil
Kazunori Miyata, Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan
Kazushi Nishimoto, Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan
Kevin Wong, Murdoch University, Australia
Konstantin Mitgutsch, Singapore-MIT GAMBIT Game Lab
Lennart Nacke, University of Ontario Institute of Technology, Canada
Letizia Jaccheri, NTNU Norway
Lyn Pemberton, University of Brighton, UK
Lynne Baillie, Glasgow Caledonian University, UK
Maic Masuch, University of Duisburg-Essen, Germany
Manuela Aparicio, DCTI/ISCTE, Portugal
Marc Cavazza, Teesside University, UK
Marcelo Pimenta, DI/UFRGS, Brazil
Marco A. Gomez Martin, Universidad Complutense de Madrid, Spain
Marco Roccetti, Universita di Bologna, Italy
Marco Winkler, University of Toulouse, France
Maria Roussou, makebelieve, Greece
Mathias Funk, Uni Eindhoven
Matthias Rauterberg, Eindhoven University of Technology, NL
Nicholas Graham, Queen's University, Canada
Nuno Correia, New University of Lisbon, Portugal
Oscar Garcia Panyella, Universitat Ramon Llul, Spain
Owen Noel Newton Fernando, National University of Singapore
Paolo Ciancarini, Universita di Bologna, Italy
Pedro Gonzalez Calero, Universidad Compltense de Madrid, Spain
Peter Purgathofer, Vienna University of Technology, Austria
Philippe Codognet, Keio University, Japan
Philippe Palanque, University of Toulouse, France
Rafael Bidarra, TU Delft
Rainer Malaka, University of Bremen, Germany
Regan Mandryk, University of Saskatchewan, Canada
Regina Bernhaupt, University of Toulouse, France
Rilla Khaled, IT University of Copenhagen
Roderick McCall, University of Luxembourg
Seungyon Lee, Sangmyung University, Korea
Sidney Fels, University of British Columbia, Canada
Sofia Tsekeridou, Athens Information Technology, Greece
Stefan Goebel, KOM - Multimedia Communications Lab, TU Darmstadt
Stephane Natkin, Conservatoire National des Arts et Metiers, France
Tetsuo Ono, Future University Hakodate, Japan
Timo Göttel, University of Hamburg
Tony Brooks, Aalborg University, Denmark
Tsutomu Terada, Kobe University, Japan
Valter Alves, Polytechnic Institute of Viseu
Vi Thanh Chi, University of Bristol
Yusuf Pisan, University of Technology Sydney, Australia
Zhigeng Pan, Zhejiang University, China


Skyline Bremen